Přeskočit na obsah
- Úvod a kontext
- Bez předsudků z. s. je kulturní a vzdělávací spolek založený na principech rovnosti, inkluze, otevřenosti a projektové spolupráce. Naším cílem je podporovat nové formy kulturní participace, umělecké produkce a vzdělávání bez ohledu na pohlaví, genderovou identitu, etnicitu, věk, zdravotní stav nebo sociální zázemí.
- Vzhledem k dynamické povaze naší organizace – složené z dobrovolníků, externích spolupracovníků a odborníků pracujících na IČO – jsme vytvořili GEP, který odráží náš závazek k rovnosti a zároveň respektuje naši flexibilní pracovní kulturu. Pokud si nevíte rady, tak se zeptejte aktuálního statutárního orgánu, tj. předsedy/kyně.
- Interní struktura a fungování týmu
- Naše pracovní struktura je projektová a dynamická, počet spolupracujících osob se pohybuje mezi 5 až 20 dle aktuálních projektů.
- Umožňujeme spolupráci i těm, kteří mají jiné závazky (např. zaměstnání, studium, péče o rodinu). Nepodmiňujeme přístup k projektům podle odpracovaného času.
- Všichni členové týmu mají rovný přístup k informacím a příležitostem podílet se na rozhodování v rámci projektů, a to bez ohledu na jejich pracovní status nebo časovou dostupnost.
- Zásady rovnosti a inkluze
- Odmítáme jakoukoli formu diskriminace na základě genderu, věku, původu, zdravotního stavu, sexuální orientace nebo jiné identity.
- Podporujeme rozmanitost názorů, přístupů a pracovních stylů.
- Pracujeme na tom, aby každý člen týmu měl možnost realizovat se v oblastech, které ho zajímají, a aby se mohl podílet na vzdělávání a růstu uvnitř organizace.
- Práce s technologiemi a odpovědným rozpočtem
- Při digitální spolupráci volíme nástroje, které jsou dostupné a přístupné všem.
- Rozpočty projektů plánujeme s ohledem na udržitelnost a spravedlivé ohodnocení.
- Aktivně se vyhýbáme skrytým formám digitálního nebo genderového vyčleňování.
- Vzdělávání a zvyšování povědomí
- Pravidelně sdílíme zdroje k tématům rovnosti, diverzity a wellbeing.
- V rámci projektů zařazujeme diskuze a workshopy, které podporují bezpečné pracovní prostředí a otevřenou komunikaci.
- Umožňujeme členům týmu podílet se na vzdělávacích aktivitách dle jejich preferencí a časových možností.
- V rámci vzdělávacích aktivit, které spolek vykonává se v případě možnosti ovlivnit obsah snažíme téma genderové rovnosti ukázat. Například nabízet školám toto téma jako součást přednášky, v rámci vzdělávacích kurzů mít na toto téma vytvořenou přednášku, apod.)
- Transparentnost a přístupnost
- Všechny zásady GEP jsou veřejné a dostupné našim spolupracovníkům.
- V případě potřeby jsou osoby v týmu připravené nabídnout podporu nebo otevřít důvěrný rozhovor o jakýchkoli problémech.
- Respektujeme rozdílné potřeby každého jednotlivce a jsme otevřeni zpětné vazbě vedoucí ke zlepšení interních podmínek.
- Cíle a měření
- Každý rok realizujeme alespoň 1 interní vzdělávací aktivitu, např. online workshop, sdílený článek, podcast nebo diskusní setkání.
- Minimálně 40 % zapojených osob budou ženy či osoby z genderově různorodých skupin.
- Minimálně 75 % nově příchozích osob absolvuje onboardingový modul s tématem rovnosti. V roce 2025 pilotujeme vzdělávací modul v rámci onboardingu nových členů.
- Na konci každého projektu máme hodnocení spolupráce na daném projektu, kde nově budeme sdílet i témata spojená s férovým a transparentním rozdělení rolí.
- Do roku 2026 vytvoříme dokument „Wellbeing v týmu“ s doporučeními, jak se o sebe starat během spolupráce. V rámci alespoň jednoho projektu ročně zařadíme „wellbeing checkpoint“ – reflexe duševního zdraví týmu a jeho potřeb. Indikátor: min. 80 % účastníků checkpointu vnímá přínos podpory wellbeingu jako pozitivní.
- Každý rok proběhne interní revize GEP na základě zpětné vazby a dosažených indikátorů. Výsledky budou zveřejněny v ročním shrnutí aktivit. Indikátor: každoroční aktualizace dokumentu GEP + návrh na zlepšení alespoň 1 oblasti.